11 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

11 haftalık hamilelikte anne adayının bilmesi gerekenler. Mide ekşimesi, bulanması veya benzeri rahatsızlıklara ilişkin yapılması gerekenler ve sağlıklı bir hafta için öneriler.

11 haftalık hamilelik

11 haftalık hamilesin ve neredeyse ilk üç aylık dönemi tamamlamak üzeresin. Hamilelik haberini yakınlarınla paylaşmadan önce biraz daha beklemek istiyorsanız bu zamanı, hamile olduğunuz haberini çevrenize nasıl duyuracağınızı düşünerek geçirebilirsiniz.

Bir Bakışta özet

Çok belirgin olmasa da karnındaki şişkinlik belli olmaya başlayabilir. Bebeğinin kafası, vücudunun 3’te 1’ini oluşturuyor.

Anne Adayı

Neredeyse üç aydır hamile olan çoğu kadın henüz hamile olduğunu belli edecek kadar büyük bir karna sahip olmaz ve hamile olduğunu çevredeki insanlara inandırmakta zorlanabilirler.

11 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi
11 haftalık hamile anne karnı

Daha önce hamilelik yaşayan anneler ise bu gebeliğinden kalan bir şişkinlik nedeniyle diğer hamile annelere göre biraz daha belirgin bir karna sahip olabilir.

Karnınız şişsin ya da şişmesin bu haftalarda kendinizi gerçekten hamile hissedebilirsiniz. Bu hissi açıklayabilmeniz pek mümkün değildir, ancak nasıl bir his olduğunu bildiğiniz kesindir.

Sık rastlanan hamilelik belirtileri ve salgılanan hormonlar neticesinde beliren bu his iyiye işarettir ve endişelenmenizi gerektirmez.

Cildiniz normale göre biraz daha fazla parlar, saçlarınız dolgunlaşır, tırnaklarınız dikkatinizi çekecek kadar güçlenebilir ve yüzünüzde tüylenmeler görülebilir.

Sivilce bu haftalarda sık rastlanan bir semptomdur.

11 Haftalık Hamilelikte Kilo Artışı

Bu haftaya gelene kadar biraz kilo almış olabilirsiniz. Çoğu kadın, gebeliğin ilk üç aylık döneminde ciddi veya farkedilir düzeyde kilo almaz.

Sağlıklı bir hamilelik sürecinde ilk üç aylık dönemde ortalama olarak 1,5 – 2 kg alınır.

Bebekteki Gelişim

11 haftalık hamilelikten sonra bebeğin 1,5 – 2,5 cm arasında bir boy uzunluğuna sahiptir, ancak bu boy uzunluğunun çoğunu bebeğinin kafası oluşturmaktadır.

Bebeğin Cinsiyeti

Bebeğinin cinsel organının gelişimi neredeyse 3-4 güne kadar bitecek ve aşağı yukarı son halini almış olacak, ancak cinsiyeti 14 – 20 haftadan önce belli olmayacak.

Bu hafta bebeğine ilişkin meydana gelecek en önemli gelişimler vücudunun düzleşmeye, tırnak yataklarının oluşmaya ve cinsel organının şekillenmeye başlamasıdır.

Belirtiler

Sabahları midenin bulanması hamileliğin ilk 3 ayı boyunca en çok karşılaşacağın hamilelik belirtisi olarak bu haftada canını sıkabilir, ancak mide bulantıları yaşayacağın tek hamilelik belirtisi değildir.

Yaşayabileceğin muhtemel hamilelik belirtileri; ciltte meydana gelen ışıltı, daha dolgun saçlar ve çok daha güçlü tırnaklar, yüzde kıllanma, mide ekşimesi, bademcik şişmesi, yorgunluk ve halsizliktir.

Mide Ekşimesi

Sabahları mide bulantısı ve kusma problemi ile bir süredir uğraşıyor olabilirsiniz, ancak mide ekşimesi de bu haftalarda karşılaşabileceğiniz bir hamilelik belirtisidir. Hamile kadınların neredeyse yüzde 95’i hamilelik boyunca mide bulantısı, kusma ve / veya mide ekşimesi rahatsızlıklarıyla karşılaşır.

Bu hamilelik belirtileri en çok görülen semptomlar olmasının yanında genellikle zararsızdır ve endişelenmeyi gerektirmez.

Hamileliğin son üç aylık dönemi, rahmin çok daha fazla büyümüş olması nedeniyle mide ekşimesinin en çok görüldüğü dönem olsa da ilk 3 aylık dönemde de çokça kadın bu problemle yüzleşmektedir.

Peki ya çözüm?

Öğünlerini küçültmeyi ve daha sık yemek yemeyi dene. Az, ancak sık yemek yemen mide ekşimesini geçirmede yardımcı olabilir.

Eğer bu işe yaramazsa doktoruna antasidlerin hamilelikte güvenli kullanımı hakkında danışabilirsin. Doktorun bu konuda mutlaka sana yardımcı olacaktır.

Boğaz Ağrısı ve Göğüslerdeki Büyüme

Bazı kadınlar göğüslerdeki büyümeden şikayetçi olmamakla birlikte memnuniyetle karşılamaktadır, ancak bazı kadınlar da bu hassaslaşmanın beraberinde gelen ağrı nedeniyle gün boyu sütyenini çıkarıp rahat etmenin hayalini kurmaktadır.

Eğer göğüslerdeki hassaslaşma ve büyüme sizin için sorun olmaya başladıysa çok daha rahat ve esnek bir sütyen satın almak için alışveriş yapmayı düşünmeniz iyi olabilir.

Sütyen almaya karar verirseniz de beden hesabı yaparken dikkatli olmanız yararlı olacaktır. Unutmayın, göğüsleriniz büyümeye devam edecek.

Tavsiyeler

11 haftalık hamilelik boyunca  mide bulantısı yaşadıysanız, sağlığı ya da hamileliğin güzel tarafını düşünmekte zorlanıyor olabilirsiniz ve bu gayet anlaşılabilir bir durum.

Ancak artık iki kişilik düşünmeniz gerekiyor ve alacağınız kararların yalnızca sizi etkilemeyeceğinin bilincine varmalısınız.

Mutlaka okuyun: hamilelikte sağlıklı beslenme önerileri

Yapmanız gereken mide bulantısı ve / veya mide ekşimesi sorunu için doktorunuzla görüşüp yardım istemenizdir. Hamile kadınların yüzde 10’u bu süreçte doktorlarından yardım isteyecek duruma gelmekte ve ilaç takviyesine ihtiyaç duymaktadır.

Mide bulantısı, meyve ve sebze tüketiminizi sekteye uğratıyorsa daha küçük boyutlu sebze ve meyveleri tercih etmeyi deneyin. Örneğin tek lokmada tüketebileceğiniz bir üzüm ya da bahçe domatesi belki de sizin kurtarıcınız olabilir. Bulantı geçtikten sonra normal boyutlu sebze ve meyve tüketimine geri dönebilirsiniz.

11 haftalık gebelik araştırmaya ve öğrenmeye başlaman için iyi bir başlangıç olsun ve merak ettiğin her şeyi öğrenmek için kendine zaman yaratmaya çalış.

Ne Zaman Endişelenmeli

İmplantasyon kanaması veya vajinal sızıntının yanında ateşinin artması, karnının veya başının şiddetli derecede ağrıması, gözlerinin bulanık görmeye başlaması halinde zaman kaybetmeden doktora başvurmalısın.

Mide bulantısı ya da ekşimesi çok ciddi bir düzeye ulaşırsa, kısacası yemek yiyemez hale gelirsen yine doktoruna başvurmalısın.

< 10 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 12 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.