10 haftalık gebelik

10 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

10 haftalık gebelikte anne adayında yaşanacak değişimler, yapılması gereken planlar ve bebeğin gelişimine ilişkin bilinmesi gereken her şey!

Artık hamileliğinizin 10. haftasındasınız ve işler farklı bir boyut kazanmaya başladı. 10 haftalık gebelik ile ilgili öğrenmeniz gerekenler.

Bir bakışta

  • Bebeğinizin çene kemikleri bu haftadan itibaren oluşmaya başlıyor.
  • Bebeğinin küçük kalbi oluştu.
  • Bu haftadan itibaren araştırma ve öğrenmeye daha fazla vakit ayırın.
Hamilelik yolculuğunDoğum

Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 10. haftası itibarıyla bebeğiniz 3.5 ile 4 cm arasında bir uzunluğa sahip olacaktır. Hızla büyüyen bebeğiniz ve rahminiz dışarıdan da belli olabilecek bir büyüklüğe ulaştı. Eğer bir meyve ile rahminizin büyüklüğünü karşılaştırmak isterseniz greyfurt boyutunu baz alabilirsiniz.

Bebeğiniz, gelişim sürecinin en önemli adımlarını çoktan tamamladı ve an itibariyle küçük bir insan haline dönüşmeye hızla devam etmekte. İlerleyen haftalarda dokuların ve organların oluşmaya başladığı “fetus dönemi” olarak anılan bir döneme hazırlıklar devam ediyor.

 

Bebeğinizin çene kemikleri süt dişlerinin oluşacağı tomurcuklarla birlikte yavaş yavaş oluşmaya başladı, ancak bu dişler bebeğiniz doğduktan tam 6 ay sonra ortaya çıkacak.

Bebeğinizin küçük kalbi tam anlamıyla oluştu ve sizin kalbinizden neredeyse 2 kat kadar daha hızlı atıyor.

10 haftalık hamilelikten sonra bebeğinizn ayakları ve parmakları artık perdeli değildir ve az da olsa hareket kabiliyetine sahiptir – bu haftadan itibaren karnınızda sarsıntılar hissetmeniz muhtemeldir.

Soru: 10 haftalık gebelik kaç aylık olur

Cevap: 2 ay 10 gün

Annedeki Değişimler

Hamileliğin 10. haftasına kadar bebeğinizi nasıl ve nerede doğurmak istediğinizi düşünmüş olabilirsiniz. Bu dönemde vereceğiniz kararlara uygun bir hamilelik dönemi geçirmeniz önemlidir ve bu nedenle bu gibi kararları erkenden vermekte iyi olacaktır. Siz ve eşinizin bilinçli kararlar alabilmesi adına mümkün olduğunca araştırma yapmanız önemlidir. Bu araştırmaları klinik ziyaretleri ve topluluklardan bilgi edinerek yapabilirsiniz.

Bu hafta sizdeki en büyük değişiklikler zihinsel olacaktır. Anne adayı bu haftalarda genellikle bebeğinin ve kendisinin geleceğiyle ilgili endişelere kapılır. Bu dönemde sıkça bunalıma giren anne adayları duygusal değişimler nedeniyle bitkinlik ve halsizlik hissine kapılmaktadır.

Mide bulantısı ve bitkinlik çok ciddi bir düzeye ulaştıysa nefes açıcı hafif egzersiz rutinleri denemeyi düşünebilirsiniz. Hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için stresten uzak bir hamilelik dönemi önemlidir ve bu sorunu hafife almamanız gerekmektedir.

Tavsiyeler

Eşinizle birlikte bebeğinizin doğumundan önce vermeniz gereken onlarca karar var, bu planların yanında sizi yoran günlük işlerinizin de olduğu kesin.

Bu yüzden listeler yapmayı ve öncelikler oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Hamileliğiniz süresince yapacağınız harcamaları, bebeğiniz için doğum öncesi yapacağınız harcamaları ve doğumdan sonraki 6 aylık dönemde yapacağınız harcamaları planlayarak başlayabilirsiniz.

Bu listeyi yapılacak harcamaların pahalılığına göre değil de önemine göre yukarıdan aşağıya sıralayabilirsiniz. Bu yöntemle hem üzerinizden bir yük kalkmış hem de bazı endişelerinizden kurtulmuş olacaksınız.

D vitamininin sizin ve bebeğiniz için önemli olduğunu, folik asit, vitamin ve minerallerin mutlaka alınması gerektiğini unutmayın. Bebeğinizin kemik gelişiminin yanında sizinde hamilelik boyunca bu takviyeleri edinmeniz gerekiyor. Hamilelik döneminde nasıl besleneceğinizi merak ediyorsanız sağlıklı beslenme önerilerimizi okuyun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir